Andrzej Szyja v magazínu 5+2

Ředitel Základní školy Družba a zároveň lídr Karvinskakoalice.cz Andrzej Szyja se chce přičinit o to, aby se do zapomenuté části města zase vrátil život.

Devětatřicetiletý Andrzej Szyja povede coby lídr do komunálních voleb Karvinskoukoalici.cz. V ní si své zástupce najdou sympatizanti KDU-ČSL, ODS, TOP 09, Coexistentie a Soukromníků. Koalice chce společně u voleb dosáhnout na dvouciferný procentuální
výsledek.

Dovést ji k vytouženému cíli má právě i Andrzej Szyja, v současnosti ředitel Základní školy Družby. Jako člen zastupitelstva zvolený za KDU-ČSL pracuje například ve výboru pro národnostní menšiny. Jak už jeho jméno napovídá, má polskou národnost.

K polské komunitě v Karviné má tak blízko. Vede například Mužský pěvecký sbor Hejnał-Echo, který spadá pod fryštátské PZKO. Sbor za dva roky oslaví stoleté výročí.
 „Oslavy budou určitě velkolepé. Už při 95. výročí na nás přišel plný kulturák a jedním z hostů byl například sbor Permoník,“ říká.

Hudba je vůbec jednou z vášní Andrzeje Szyji.
Když mu to čas dovolí, dělá totiž varhaníka v kostele.
Szyja se profesně věnuje celý život učitelství s aprobací tělesná a hudební výchova. Poslední rok a půl vede školu, která se nachází v zadní části Karviné – Nového Města a je z 90 procent zaplněna
romskými žáky. Na problematiku tamní lokality tak kouká denně z okna.

Chceme spíše tvořit než bořit

Že majitelé bytů v této části města v současnosti namísto investování do tamních zchátralých budov posílají vybydlené stavby nekompromisně k zemi, je podle něj logické.
Pakliže je v Karviné přebytek prázdných bytů, které jsou navíc zchátralé, tak do nich asi nemá cenu investovat.Je spíše otázka a podnět k zamyšlení, co bude na místě po těch domech,“ podotýká Szyja.
Jinak chce ale v politice spíše tvořit než bořit. A to i kdyby se nedávno vzniklá koalice po volbách ocitla v opozici.

Chceme představovat vlastní cestu, ale ne za cenu laciné kritiky. S tím jdeme do voleb,“ tvrdí otec tří dětí.

Karvinská koalice razí heslo, že pokud město bude čisté, bezpečné, bude v něm dobrá a dobře placená práce a lidé se v něm budou cítit dobře, pak nejen že z něj nebudou mít potřebu lidé odcházet, ale začnou se sem rádi vracet. Receptem je podle představitelů koalice méně sázet na montovny v průmyslových zónách a více například na výzkum, zaměřit se na turistický ruch a vrátit život do zapomenutých zákoutí města.

„Rádi bychom oživili místní část Doly. Chceme jednat o vypořádání tamních pozemků, které teď patří zejména soukromníkům. Pak by město mělo uvolněné ruce a mohly by tam vzniknout například skanzeny, akvapark, naučné stezky nebo zahradní domky,“ dodal Szyja.