Na co bychom ty mladé, vzdělané a úspěšné nalákali?

Martin Juraszek

Všechny politické strany a hnutí, které letos usilují o vstup do karvinského zastupitelstva zveřejnily své programy a v nich zní jednohlasně: zastavíme vylidňování Karviné a třeba i násilím přitáhneme mladé, vzdělané a úspěšné. To se pak pomějeme.
Teoreticky ano. Ostravské vysoké školy každý rok vypustí stovky vzdělaných a mladých lidí. Logicky by tedy stačilo podpořit příchod investorů s vysokou přidanou hodnotou a výzkumem a máme hotovo. Zbytek doplní pragmaticky uvažující inženýři, kteří pracují v Ostravě a Karvinou ocení kvůli levnému bydlení. 

Mně to ale pořád nevychází. V průmyslové zóně bude pracovat spousta schopných lidí, budou vydělávat slušné nebo více než slušné peníze, ale v Karviné nejspíše bydlet nebudou.
Proč?

Karviná je divně rovnostářská v nabídce bydlení. Na výběr jsou paneláky ze 60. a 70. let v různém stavu – nebo rodinné domky. Nic mezi tím a ani nic lepšího. Karviná těžce zaspala a nezachytila trend. Úspěšný mladý člověk nepůjde do paneláku a zároveň pokud chce dělat kariéru a nechce se ještě vázat, tak nepůjde ani do domku. Pro někoho takového si umím představit bytový dům s terasami a předzahrádkami, případně se zeleným atriem a komunitní zahradou. Podzemní garáže už by byly jen třešničkou na dortu. V létě nenasedám do rozpáleného auta a v zimě neškrábu skla. Špatné by nebyly ani řadovky s malým pozemkem, ale slušným kompromisem mezi soukromím, komfortem a cenou.
Takové bydlení bude 6 krát a možná i 8 či 10 krát dražší než současné paneláky, ale lidé, které chceme do Karviné dostat, bez větších problémů na ně dosáhnou. I dnes jsou v Karviné občané, kteří si můžou podobné bydlení dovolit, ale i tak stále chybí nabídka. 

Nebudu se navážet do Magistrátu co nedělá, protože to je hodně komplexní problém na víc než jedno volební období, ale už by někdo měl vzít na sebe zodpovědnost a jít do toho:
Připravit územní plán, pozemky, pozvat developery a místní stavební firmy na kafe a chlebíček. Ve městě by se našla místa a prázdné proluky pro novou výstavbu. Jedním z es volebního programu Karvinské Koalice je návrat života do Karviné 2. Podpořit to městským programem výstavby sociálních a startovacích bytů, tak si investoři budou podávat kliku na Magistrátu. Nejedná se o miliardové projekty. Stačí aby město začalo a soukromý kapitál se přidá.

Další možností je znepříjemnit život spekulantům, kteří drží prázdné pozemky, nestarají se o ně a blokují tak rozvoj města. Namátkou bývalé OSP, ale takových příkladů by se našlo víc. A dřív než začne někdo poukazovat na zazobance, zbohatlíky, prominenty a jiné fiškuse, tak by si měl uvědomit, že výstavbou nových, moderních a samozřejmě že dražších nemovitostí začnou růst ceny i těch ostatních. Nepřímo tak na tom vydělá každý a v Karviné se konečně díky pestřejší nabídce rozhýbe realitní trh, který dnes v podstatě neexistuje.

A pak ještě další dvě nevyhnutelné věci. Lidé mají rádi pestré trávení volného času. Za toto jsou ochotni utratit a musí utrácet u nás. Nestačí tenisové kurty nebo nohejbalové hřiště. Karviné zoufale chybí velká indoorová horolezecká stěna, bowlingové centrum s certifikovanými drahami, lanové centrum, inlajnová dráha a naše haldy se nabízejí pro off-roadovou trať nebo něco podobného. Když už kemp u Karvinského moře, tak ho musíme naplnit. Off-roaďáci prachy mají a rádi je utratí.
Druhou veledůležitou věcí je dopravní obslužnost a konkrétně rychlé spojení do Ostravy. Kdysi tam jezdila tramvaj a řešením pro 21. století by mohla být nadzemní rychlodráha Karviná – Barbora – Ostrava.
Výše uvedené je plán na hodně let a za spoustu peněz, ale hlavně se musí najít politická shoda, odvaha rozhodnout a konečně začít. Všude ve světě v podobných případech participuje obec, vyšší územní celek a stát.